Olympijský Gangneung

Největší přímořské město v tomto regionu bylo pro nás spíše přestupní stanice na cestě mezi ostrovem Ulleungdo a cílovou stanicí Sokcho, zároveň nám ale dalo příležitost vidět na vlastní oči pár lokací z poslední olympiády.

 

Jen teda olympiáda byla zimní, kdežto my měli přes třicet stupňů, ale naštěstí lehce pod mrakem. Petra následovala Sandřin příklad z doby před pár dny a dala si raději odpočinkový den. Protože jsme ovšem spali na hostelu jen jednu noc, museli jsme si ráno vše sbalit – nakonec z toho tedy byl den na pláži. S pomocí těžké gestikulace s místními se nám podařilo dostat na autobusový terminál a tam naštěstí byly (evidentně ještě od olympiády) anglické informace. Koupili jsme si na odpoledne jízdenku do Sokcho a bagáž uschovali ve skřínkách šikovně schovaných za obchodem s rybami.

Klížovi tedy zamířili rovnou na místní proslulou pláž Gyeongpo, která je několik kilometrů dlouhá. Michal využil volný čas k zaběhání, přeci jen mistrovství už je za rohem. Většina výpravy si s sebou dnes plavky sbalila, ale nejprve se zastavila v Olympijském parku. Dle očekávání (s mamkou jsme už byly takhle v Pekingu se podívat na Ptačí hnízdo) jsme si na místě prohlédli pár stadionů zvenčí a potkali několik tematických soch. Dozvěděli jsme se, že zde probíhaly souboje o medaile v hokeji, krasobruslení, rychlobruslení a curlingu.

Pak už jsme také zamířili na pláž, kde bylo prakticky minimálně lidí, protože v Koreji končí sezóna v polovině srpna. Vynahradili jsme si tak smutek z Ulleungdo, kde se přes útesy do moře absolutně dostat nedalo. Gangneung má pláž písečnou a hodně prudce se svažující dno moře. Každopádně to bylo příjemné osvěžení v parném dni. I nějaké mušličky jsme nasbírali.

Poslední plánovanou zastávkou bylo Chamsori Gramophone a Edison Sience Muzeum. Naštěstí to bylo od pláže jen kousek procházkou podél místního jezera, takže jsme si užili i hezký výhled na město a dozvěděli se něco o místních legendách. Věděli jsme, že na muzeum máme jen něco přes hodinu čas, abychom se pak stihli autobusem dostat včas na terminál a neujel nám spoj do Sokcho.

Nakonec se jednalo o nejlepší zážitek z celého dne! Muzea se skládaly z celkem tří budov – v jedné byly historické gramofony, druhá obsahovala nejrůznější spotřebiče a třetí fotografickou a filmovou techniku. Vše bylo doprovázeno fotografiemi majitele této obří soukromé sbírky, jak si potřásá rukou s různými celebritami a velvyslanci včetně slovenského. Průvodce nám také některé exponáty aktivoval, takže jsme si mohli poslechnout starý gramofon, flašinet, samohrající piáno, operní árii přes reproduktory používané v kinech v roce 1925 a spoustu dalších.

Vzhledem k velikosti celého areálu (každá budova měla 3 patra) jsme opravdu litovali, že nemáme víc času. Takhle jsme expozici více méně proběhli, ale stihli vidět všechno. Při čekání na autobus jsme si ještě odskočili k romantickému pavilonu, pak včas jsme dojeli na autobusový terminál a už fičeli do Sokcho. Ze zkušenosti už víme, že je třeba si s sebou brát ponožky a mikiny, protože veškeré hromadné dopravní prostředky v Koreji jsou klimatizované a bývá tam sakra zima. Klimatizaci mají i prakticky všechny obchody, veřejné autobusy a metro… A dálkové spoje bývají navíc vybavené velmi pohodlnými sedačkami se spoustou místa na nohy, což nás velmi příjemně překvapilo.

Posledním dobrodružstvím dnešního dne bylo dostat se z přímořského Sokcho do asi deset kilometrů vzdálené vesničky na úpatí národního parku Seoraksan. Ten normálně spadá do zakázané oblasti pro všechny účastníky mistrovství, my jsme ovšem vykomunikovali s hlavním rozhodčím povolení. Nakonec nám poradili přímo místní Korejci, kteří naštěstí mluvili anglicky. Ubytovali jsme se opět v tradičním korejském stylu a věříme, že nám zítra na túru vyjde dobré počasí.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s